środa, 9 października 2013

Kodeks własnego życia


...czyli zasady dla wolności.

 

Zasady są po to, aby...
Wiele ludzi uważa, że zasady są niepotrzebne lub zostały stworzone tylko po to, aby je łamać. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy życie bez zasad byłoby łatwiejsze albo dostarczało więcej przyjemności? Przecież po coś one istnieją...

Niektórzy uważają, że gdyby nie było ograniczeń, to czuliby się bardziej wolni. Kiedyś usłyszałam, że nasza wolność jest ograniczona wolnością drugiego człowieka. Czyż to nie jest najważniejsza zasada, której złamanie oznaczałoby koniec wszystkich innych?

Zasady nie ograniczają nas, a jedynie wyznaczają właściwy tor naszemu życiu. Ich istnienie nie oznacza braku wolności. Wręcz przeciwnie - umożliwia ją. Z drugiej strony zasady nie muszą się koniecznie kojarzyć z ciągłymi zakazami lub nakazami. Przecież możemy ustalać je po części sami. A człowiek, który żyje według nich, staje się o wiele bardziej wartościowy.

Zasada 1: Codziennie uczyć się pokory
Niektórzy uważają, że pokora jest cechą ludzi, którzy trzymają się zawsze na uboczu. Chodzą ze zwieszoną głową i nigdy nie odzywają się niepytani. To tylko stereotyp... "Pokora to świadomość własnych ograniczeń", jak powiedział pewien mądry człowiek. Ale po co uczyć się pokory?

Świadomość, że można być w czymś naprawdę dobrym (ba, nawet najlepszym) jest czymś, co buduje nasze poczucie wartości. Taki fundament własnego "ja". Człowiek bez pewności, że ma mocne strony zaczyna się gubić. Jednak nawet w tym poczuciu własnej doskonałości należy wciąż kształtować się we właściwym kierunku. Nikt nie urodził się geniuszem, a wszystko, jak zapewne wiadomo, można osiągnąć jedynie przy pomocy ciężkiej pracy. A zatem potrzeba pokory, która pozwala stanąć w prawdzie przed samym sobą. Pokory, która potrafi przyznać, że jest się dobrym, a jednocześnie napędza nas do ciągłego podążania przed siebie.

Zasada 2: Znać swoją wartość
Ile byś zapłacił/zapłaciła za siebie? Podstawą szacunku do innych jest szacunek do samego siebie. Zdarza się, że zapominamy o swojej wartości. Zwłaszcza wtedy, gdy obawiamy się, że możemy utracić jakąś relację lub zawalić coś, na czym nam szczególnie zależy. Jesteśmy w stanie chodzić na kolanach i upokarzać się czasem zupełnie niepotrzebnie. Godność osobista jest czymś niezbywalnym, co znaczy, że należy dobrze przemyśleć, czy warto walczyć w taki sposób o kogoś lub o coś. Szacunek to rodzaj takiej dumy w granicach dobrego smaku. A osoby, które szanują siebie, są szanowane także przez innych. Zatem znaj swoją wartość i ceń się wysoko.

Zasada 3: Uśmiechać się częściej
Podobno ludzie, którzy się często uśmiechają, są uważani za dużo bardziej sympatycznych i łatwiej nawiązują bliższe relacje. Chyba coś w tym jest... Poza tym uśmiech jest wysoce zaraźliwy, a dzielenie się nim to sama przyjemność. Zatem po prostu uśmiechaj się częściej!

Zasada 4: Nie poddawać się nigdy
Ile razy w Twoim życiu coś Ci nie wyszło lub było nie tak, jak byś chciał? Pewnie nie raz... A może w tym wszystkim nie chodzi o to, aby nie upaść, ale potrafić się podnieś za każdym razem? Może liczy się coś więcej niż bycie zawsze najlepszym?

Rezygnujemy z własnego życia dla szczęścia innych, z miłości, bo tak wielu ludzi nie zasługuje na zaufanie, z marzeń, ponieważ są zbyt wygórowane. Ale gdzie w tym wszystkim my sami? Czy porzuca się wspinaczkę, gdy widać szczyt, nawet jeśli góra jest bardzo stroma? Oczywiście, że nie! Tak samo w życiu człowiek nigdy nie może się poddać, ponieważ póki walczy, jest w stanie zwyciężać. Wygrać walkę o własne życie i szczęście

Zasada 5: Wyznaczać sobie cele
Ktoś powiedział, że robienie czegoś bez celu jest bezsensu. I miał rację... Człowiek potrzebuje właściwego celu w życiu. Tego czegoś, co byłoby jego własnym szczytem, który chce osiągnąć. Wyznaczenie sobie celów jest motorem dla działań, jakie podejmujemy. Popycha nas wciąż dalej i dalej, aby pod koniec móc powiedzieć, że się żyło pełną piersią.

Nasze życie jest ciągłą wspinaczką. Raz idziemy po gładkiej nawierzchni, a potem droga się zmienia i jest usiana kamieniami, które wpadają do butów. Czasem idzie nam się dobrze i łatwo, ale często musimy wdrapywać się pod górę. Jednak to, co powinno nam przyświecać to cel, który jest lampką w tunelu i nie pozwala nam spocząć ani na moment. A Ty potrafisz wyznaczać sobie cele? Znasz swój własny cel życia?

Jest mnóstwo zasad, które zostały nam narzucone, ale najważniejsze są te, które tworzymy my sami. Zatem stwarzaj mocne zasady i bądź gotowy do walki o siebie. Przecież najbardziej cenieni są ludzie, którzy żyją według silnych wartości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz